top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Położnik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. Słoneczne 11 (ul. S. Żeromskiego 11), Kraków-Nowa Huta
Z księgi gosci
Anna
Dziękujemy za miłą i fachową opiekę w trakcie ostatnich 9 miesięcy, kiedy doczekaliśmy się naszego p
więcej...
Ostatnio dodane:

Zespół policystycznych jajników - PCOS
Idź do
Zespół policystycznych jajników - PCOS
Czy PCOS występuje rodzinnie?
Patofizjologia PCOS
Cechy kliniczne PCOS
Ultradźwiękowe rozpoznawanie PCOS
Profil endokrynologiczny w PCOS
Nieprawidłowości metaboliczne
Postępowanie
Leczenie
Leczenie c.d.
Wnioski
Definicja: Zespół policystycznych jajników (Polycystic Ovary Syndrome - PCOS) to pojęcie obejmujące niejednorodną grupę schorzeń. Jednostka ta spotykana jest zarówno wśród kobiet z regularnymi cyklami owulacyjnymi o prawidłowej masie ciała, u których torbiele w jajnikach wykryto przypadkowo podczas badania USG, jak również u kobiet z w pełni rozwiniętym (opisanym przez Steina i Leventhala1) obrazem klinicznym, na który składają się oligo- bądź amenorrhoea, otyłość, hirsutyzm oraz hiperandrogenizm. Z różnorodnych objawów PCO należy wymienić hiperandrogenizm, niepłodność i poronienia nawykowe. Ponadto otyłe pacjentki z PCO częściej zapadają na inne choroby, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hiperlipidemię, choroby układu krążenia i dróg żółciowych. U wielu występuje mniejszego lub większego stopnia oporność na insulinę, co niekoniecznie wiąże się z otyłością.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest powszechnie rozpoznawaną nieprawidłowością endokrynologiczną występującą u kobiet, oraz najpowszechniejszą przyczyną niepłodności spowodowanej brakiem owulacji. Dotyczy od 3 do 6% populacji kobiet będących w wieku rozrodczym. Najistotniejszymi kryteriami rozpoznania PCOS są: hiperandrogenizm, chroniczny brak owulacji, obecność jajników policystycznych w obrazie USG przy braku innych, wtórnych przyczyn hiperandrogenizmu, takich jak wrodzony przerost nadnerczy lub nowotwór produkujący androgeny.2 Obecność obrazu policystycznych jajników w badaniu USG nie jest wystarczająca dla postawienia rozpoznania PCOS przy braku objawów klinicznych lub podwyższonym stężeniu androgenów w surowicy krwi. Najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością biochemiczną jest hiperandrogenizm, który może być najważniejszą przyczyną zahamowania folikulogenezy. Podwyższony poziom androgenów może być pochodzenia jajnikowego lub nadnerczowego.. Najczęściej występującymi objawami klinicznymi są: nieprawidłowości miesiączkowania, hirsutyzm, trądzik, łysienie.

Otyłość pojawia się u 35 do 60% kobiet, u których występuje zespół policystycznych jajników. Jest ona związana z większym nasileniem objawów klinicznych, niż u kobiet nieotyłych dotkniętych tą chorobą, przy występujących jednocześnie podobnych nieprawidłowościach ujawnianych w badaniach biochemicznych. Redukcja wagi ma największe znaczenie przed rozpoczęciem leczenia, jednak jest ona często bardzo trudna do przeprowadzenia. Leczenie jest z reguły objawowe, a jego celem jest przede wszystkim osiągnięcie płodności.W grupie kobiet z PCOS może być także celowe określenie długoterminowego ryzyka rozwoju cukrzycy typu drugiego oraz wystąpienia chorób układu krążenia


<< wstecz   dalej >>

Powyższy artykuł przeznaczony jest do celów dydaktycznych i jest kompilacją wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego doświadczenia, cytatów z artykułów umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wykładach i prezentacjach wygłaszanych na konferencjach medycznych. Jednocześnie zaznaczam, że nie roszczę sobie praw autoskich do powyższego artykułu.

Tą stronę odwiedziło już
7395694 osób